To była wyjątkowa Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020 z uwagi na to, że nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Przerwany Marsz…”, polegającej na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Planowana na pierwszy dzień szkoły akcja stała się okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny. Drugą częścią akcji będą „Pamiętniki Pokoleń” – prowadzone przez uczniów wywiady ze swoimi dziadkami lub pradziadkami albo osobami samotnymi, które odpowiedzą na pytanie jak wspominają sierpień i wrzesień 1939 roku. Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji „Przerwany Marsz”. Do udziału we wspólnej międzypokoleniowej Inauguracji Roku Szkolnego 2019/2020 zgłosiło się już prawie 1000 szkół z całej Polski oraz ze szkół polskich poza granicami naszego kraju.
Na uroczystość zaprosiliśmy Panią Zofię Sykulską, której wnuk Krzysztof Sykulski jest uczniem klasy ósmej oraz Pana Józefa Grygę, którego prawnuk Dominik Więdłocha przyszedł po raz pierwszy do naszego przedszkola jako trzylatek. To Pani Zofia i Pan Józef w dniu 1 września mieli przerwany marsz do szkoły przez wybuch II wojny światowej.
W części oficjalnej nastąpiło wprowadzenie sztandaru szkoły przez uczniów klasy VIII w składzie: Dawid Kiedrzyn - chorąży, Marta Sikora i Vanessa Wilk - asysta. Następnie zaśpiewaliśmy cztery zwrotki Hymnu Państwowego.
1. Hymn Państwowy - "Przerwany Marsz" cz. 1.
W obecności całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości, w tym wychowawczyni Katarzyny Sykulskiej, uczniowie klasy pierwszej: Gęziak Marta, Ignasiak Marta, Jasiński Damian, Kania Paweł, Kędziora - Pietrzak Fabian, Kierzek Jakub, Kubacka Natalia, Kulej Blanka, Mrożek Nadia, Namyślak Julia, Ośródka Oliwier, Polak Filip, Więdłocha Kacper, Wróbel Wojciech, Żydziak Laura złożyli ślubowanie o następującej treści:
„Ślubuję być dobrym Polakiem
dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę,
jak dla niej pracować, kiedy urosnę!
Swym zachowaniem i nauką,
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom."
2. Ślubowanie uczniów klasy pierwszej - "Przerwany Marsz" cz. 2.
Po ślubowaniu Pani Barbara Kubik, dyrektor naszej szkoły przywitała wszystkich zebranych, w tym zaproszonych gości i wygłosiła przemówienie.
3. Przemówienie Pani Barbary Kubik. - Przerwany Marsz cz. 3.
Następnie nauczycielka historii Beata Droś przybliżyła całej społeczności szkolnej cel akcji "Przerwany Marsz" i zaproponowała obejrzenie dwóch prezentacji filmowych.
4. Przerwany Marsz" cz. 4 a.
W pierwszej prezentacji multimedialnej wypowiada się pan Władysław Lewandowski, a w drugiej pani Helena Dworacka. W dniu wybuchu II wojny światowej Pani Helena miała 14 lat, a Pan Władysław - 13 lat.
a) Władysław Lewandowski- pierwsze dni II wojny światowej w Cieciułowie;
b) Helena Dworacka - pierwsze dni II wojny światowej w Cieciułowie;
Później wszyscy zgromadzeni wysłuchali fragmentu piosenki "Dzieci Wojny" i obejrzeli prezentację "Wieluń 4:40".
5. Wysłuchanie piosenki "Dzieci Wojny" oraz obejrzenie prezentacji filmowej "Wieluń 4:40". "Przerwany Marsz" cz. 4 b.
Pani Zofia Sykulska pragnęła podzielić się swoimi wspomnieniami, które spisała jej córka Gabriela razem z wnukiem Krzysztofem. Jak tu nie wykorzystać współczesnych metod pisania pamiętników? Ponadto te przywołane wspomnienia zostały potwierdzone jej własnoręcznym podpisem!
Pani Barbara Kubik podziękowała swoim nauczycielom za piękną lekcję historii i wręczyła bukiety kwiatów: Pani Zofii i Panu Józefowi.
6. Podziękowania. "Przerwany Marsz" cz. 5.
Bardzo dziękujemy nauczycielce Lidii Heluszka za wykonanie doskonałych zdjęć i sfilmowanie uroczystości.