Informujemy, że od 18 stycznia 2021 roku rozpoczynają się stacjonarne zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I - III zgodnie z planem lekcyjnym w reżimie sanitarnym! Uczniowie klas IV - VIII są nauczani zdalnie!

 

 

Promocja Zdrowia

Szkoła-promująca-zdrowie.jpeg

ROK SZKOLNY 2019/2020

Szkoła to miejsce, w którym wszyscy powinni dążyć do tego, by „NASZE DZIECI” były szczęśliwe i rozwijały się prawidłowo. Najkorzystniej jest, gdy odbywa się to mimochodem i w sposób niewymuszony. Szczególnie edukacja zdrowotna powinna odbywać się w taki sposób, by jej treści nie tylko wpisały się pamięć naszych uczniów, ale by zgodnie z nimi postępowali.

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie wszyscy zgadzamy się ze stwierdzeniem, że „zdrowie to zasób i inwestycja” i od lat dokładamy wielu starań, by nasi uczniowie nabyli prawidłowych – prozdrowotnych, nawyków. Bo przecież WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ W GŁOWIE.

Podejmowanie wielu inicjatyw, a tym samym wysiłek uczniów, nauczycieli, pracowników oraz rodziców włożony w ich realizację sprawiły, że podjęliśmy starania o włączenie  NASZEJ SZKOŁY do Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Kolejnym etapem na tej drodze było szkolenie Rady Pedagogicznej, które 9 października 2019 roku przeprowadziła p. Agnieszka Skrzydelska – wojewódzki koordynator programu.

WhatsApp Image 2019-10-09 at 18.00.57.jpeg

Bardzo się cieszymy, że szkolnym koordynatorem została nauczycielka Ewelina Policińska.

Trzymajcie kciuki, by nasz wysiłek zakończył się sukcesem: zarówno poprzez przyjęcie nas w poczet Szkół Promujących Zdrowie, jak i rzeczywistej dbałości o zdrowie w naszej społeczności.

Na mocy uchwały nr 6/2019/2020 z dnia 17 października 2019 roku Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie przystąpiła do programu sieci Szkół Promujących Zdrowie.


DZIAŁANIA PODJĘTE W SZKOLE:

1. DZIAŁANIE "ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE":
Nauczyciele, którzy podjęli działania z tego obszaru to:
Jolanta Kępińska, Małgorzata Pinkos, Katarzyna Sykulska,
Danuta Małecka, Anna Grzebiela, Anna Świtała oraz Natalia Małecka.


2. DZIAŁANIE "KSZTAŁTOWANIE SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ
I PROMOCJA AKTYWNEGO STYLU ŻYCIA":

Nauczyciele, którzy podjęli działania z tego obszaru to:
Beata Droś, Piotr Rasztar, Ewelina Policińska, Anna Grzebiela oraz Agnieszka Włóka.


3. DZIAŁANIE "DBAŁOŚĆ O ZDROWIE":
Nauczyciele, którzy podjęli działania z tego obszaru to:
Ewelina Policińska, Grażyna Kasprzycka, Katarzyna Jaskot, Beata Droś, Katarzyna Wartengerg- pielęgniarka szkolna.


4. DZIAŁANIE "EDUKACJA":
Dyrektor szkoły: Barbara Kubik, Ewelina Policińska.

5. DZIAŁANIE: "NAGRODY":

Nauczyciele, którzy podjęli działania z tego obszaru to:
Grażyna Kasprzycka, Katarzyna Jaskot, Beata Droś.


Wszystkie działania są opisane i opublikowane na naszej stronie internetowej i FB.

PODSUMOWANIE:

1. DZIAŁANIE "ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE":
Nauczyciele, którzy podjęli działania z tego obszaru to:
Jolanta Kępińska, Małgorzata Pinkos, Katarzyna Sykulska,
Danuta Małecka, Anna Grzebiela, Anna Świtała oraz Natalia Małecka.


a) Przedszkolaki wiedzą, co należy jeść, aby być zdrowym, stąd potrafią już przygotować owocowe sałatki i pyszne kanapki na podwieczorek przy wsparciu nauczycieli, a szczególnie Pani Anny Świtały. Od dzisiaj owoce i warzywa to przyjaciele naszych dzieci. 

 

 

 

 

c) W dniu 3 października 2019 roku grupa maluszków upiekła ciasto z marchewką. Każde dziecko zostało zaangażowane do pracy. Mali kucharze wywiązali się ze swoich zadań na piątkę z plusem, bo w całej szkole roznosił się przyjemny zapach.

 

 

d) Kuchennych rewolucji ciąg dalszy....a ile przy tym radości i zdrowych przekąsek, bo grupa maluszków przygotowywała owocowe szaszłyki w dniu 4 października 2019 roku. Cały czas dzieci są wspierane przez rodziców oraz nauczycielki: Annę Świtała, Annę Grzebiela i Natalię Malecką.

 

 

e) Grupa starszaków postanowiła przygotować na podwieczorek grzanki z samodzielnie utartym twarożkiem oraz dżemami z jesiennych owoców w dniu 4 października. Panie nauczycielki: Danuta Małecka oraz Anna Świtała wspomagały przedszkolaków dobrą radą.

 

 

f) Tym razem to mogę potwierdzić osobiście, że ciasto dyniowe pierwszoklasistów jest przepyszne. Ich wychowawczyni Katarzyna Sykulska przydzieliła wszystkim uczniom zadania, stąd efekt finalny był dziełem wspólnej pracy w dniu 4 października 2019 roku.

 

 

g) Nasza grupa starszaków nie próżnuje i co tydzień przygotowuje coś pysznego i zdrowego do zjedzenia na podwieczorek w dniu 15 października 2019 roku. Tym razem ciasto czekoladowe z buraczkami. 

 

 

h) W każdy piątek dzieci przedszkolne wykonują samodzielnie różne smakołyki. W dniu 18 października 2019 roku menu wyglądało następująco: grupa starszaków - gofry z owocami, dżemem, bitą śmietaną i czekoladą, a grupa młodsza drożdżowe bułeczki i ciasto marchewkowe. Ciekawi nas, co dzieciaki wykonają za tydzień?

 

 

i) W każdy piątek tzw. "kulinarny" przedszkolaki przygotowują sobie podwieczorek. Tym razem grupa starszaków przygotowała ucierane ciasto z jabłkami w dniu 26 października 2019 roku. Uwielbiamy piątkowe podwieczorki! 

 

 

j) śniadanie.jpeg

W ramach naszego programu Szkół Promujących Zdrowie przedszkolaki oraz uczniowie klas I - III przygotowali zdrowe śniadanie przy wsparciu swoich wychowawczyń w dniu 8 listopada 2019 roku.

 

 

2. DZIAŁANIE "KSZTAŁTOWANIE SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ
I PROMOCJA AKTYWNEGO STYLU ŻYCIA":

Nauczyciele, którzy podjęli działania z tego obszaru to:
Beata Droś, Piotr Rasztar, Ewelina Policińska, Anna Grzebiela oraz Agnieszka Włóka.


IMG_20190927_082043_BURST1.jpeg

a) Uczniowie klasy VII wraz z Piotrem Rasztarem, nauczycielem wychowania fizycznego spędzili piątek bardzo aktywnie tj. 27 września 2019 roku. Od 8.00 do 14.00 poznawali uroki naszej gminy jeżdżąc na rowerach z grupą młodzieży wszystkich szkół podstawowych oraz mogli uczestniczyć w sportowych zmaganiach na boisku "Orlik" w Rudnikach. 
Pan Piotr Rasztar, nauczyciel wychowania fizycznego przygotował prezentację o udziale uczniów klasy VII w imprezie sportowej "Sportowe Rudniki". Podziwiamy i bardzo dziękujemy!


 

 


Prezentacja SPORTOWE RUDNIKI


Tańcząca przerwa.jpeg

b) "Tańcząca przerwa" Ogłaszamy wszem i wobec, że w każdy wtorek i piątek na długiej przerwie będą się odbywać "tańczące przerwy" z inicjatywy Szkolnego Klubu Sportowego. Dzisiaj zajęcia prowadziły dziewczęta klas V- VI pod kierunkiem nauczycielki Beaty Droś.
Proszę obejrzeć z tych zajęć.


Fotoreportaż - TAŃCZĄCA PRZERWA

 

 

1. Taniec: Belgijka

2. Taniec: "Sofia" by Alvaro Soler

3. Taniec: "Hello" Alan Walker


 Niesamowity mecz.jpeg
c) To był niesamowity mecz, rozegrany spontanicznie pomiędzy panią Anną Sekiendą - Zastępcą Wójta Gminy Rudniki oraz panią Barbarą Kubik, dyrektorem naszej szkoły w dniu 28 października 2019 roku. Forhendy, bekhendy, a przede wszystkim niezły serwis wywołały ogromny aplauz wśród zgromadzonej młodzieży szkolnej. Gratulujemy i czekamy na następne sportowe zmagania.

 

 

Jazda na rolkach.jpeg

d) Od 15 listopada 2019 roku piątoklasiści wiedzą, że  "sport to zdrowie", a przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu. Uczniowie zostali zainspirowani do aktywności przez nauczycielkę Beatę Droś. Prawda, że bardzo dobrze jeżdżą na rolkach, rowerach i deskorolkach.

 

 

e) Kto zgadnie, która klasa miała najwięcej trafień do kosza na lekcji wychowania fizycznego? Pan Rasztar prosi o podanie dokładnych liczb. Bez oszukiwania, bo wszystko jest udokumentowane ... na taśmie filmowej. Wyniki konkursu opublikujemy w czwartek. Pan Piotr obiecuje nagrodę - niespodziankę.
Zdjęcie nr 1. (Która to klasa?)
Klasa VII - kosz.jpeg
Zdjęcie nr 2. (Która to klasa?)
Klasa VIII - kosz.jpeg
Zdjęcie nr 3. (Która to klasa?)
Klasa V - piłki w koszu.jpeg
Zdjęcie nr 4. (Która to klasa?)
Klasa VI - kosz.jpeg

Klasa V - zdjęcie.jpeg

Klasa V- FILMIK

Klasa VI - zdjęcie.jpeg

Klasa VI - FILMIK

Klasa VII - zdjęcie.jpeg

Klasa VII - FILMIK

Klasa VIII - rzut do kosza.jpeg

Klasa VIII - FILMIK

f) Światowy Dzień Uśmiechu to radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby (lub dziąsła – w przypadku tych najmłodszych) nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie. Jeśli więc chcemy podnieść tę niezadowalającą średnią, wystarczy spojrzeć na swoje pociechy lub częściej przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych – szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy.
IMG_8902.jpeg


g) VI Mikołajkowy Bieg w Żytniowie
Super.jpeg

To rzecz niesłychana, jak można aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu biorąc udział w VI Biegu Mikołajkowym w Żytniowie w dniu 1 grudnia 2019 roku. Nasze belferki: Ewelina Policińska, Anna Grzebiela oraz Agnieszka Włóka .swoim przykładem promują zdrowy styl życia.
Więcej informacji opublikujemy w najbliższym czasie.


 

 

3. DZIAŁANIE "DBAŁOŚĆ O ZDROWIE"
Nauczyciele, którzy podjęli działania z tego obszaru to:
Ewelina Policińska, Grażyna Kasprzycka, Katarzyna Jaskot, Beata Droś, Katarzyna Wartengerg- pielęgniarka szkolna.


a)  Program fluoryzacji.jpeg
Program fluoryzacji zębów obejmuje dzieci klas I - VI naszej szkoły. Jest on finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zabiegi są przeprowadzane sześć razy w ciągu roku szkolnego co 6 tygodni. Uczniowie czyszczą zęby środkami fluoryzacyjnymi firmy Elmex w obecności pielęgniarki Katarzyny Wartengerg.

 

 

b)  16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji jak co roku w tym dniu organizowany jest w naszej szkole rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób. Celem tego przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na potrzebę szkoleń dzieci oraz istotę umiejętności wykonywania RKO, dzięki czemu wzrastają szanse przeżycia osób z zatrzymaniem akcji serca.  W tym roku pogadankę na ten temat przeprowadzili ratownicy przedmedyczni: Andrzej Łuczak i Paweł Podgórski z OSP Rudniki. Działania prowadziliśmy na szkolnym holu z wykorzystaniem 7 fantomów. W tygodniu poprzedzającym wydarzenie uczniowie ćwicząc na fantomach uczyli się oraz przypominali sobie poprawne wykonywanie RKO.
Dobre.jpeg
Głównym organizatorem była Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Natomiast naszą szkołę zgłosiła nauczycielka Grażyna Kasprzycka, która jest  szkolnym koordynatorem tej akcji od co najmniej 10 lat. Zadaniem zgłoszonych instytucji było prowadzenie bez przerwy RKO na fantomach pomiędzy godziną 12.00 a 12.30 w dniu 16 października 2019 roku. W naszej szkole 91 osób  przyczyniło  się do tego, że rekord został pobity. Bardzo cieszymy się, że nasza szkoła  miała  również  udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu.  Najważniejsze jednak jest to, że dzieci chętnie uczą się pierwszej pomocy! Mamy nadzieję, że w razie potrzeby będą miały odwagę, aby tę wiedzę wykorzystać w ratowaniu drugiego człowieka. Drodzy uczniowie dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

 

 

Szkoła rekord.jpeg
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Ratujemy i uczymy ratować" i w dniu 16 października 2019 roku młodzież szkolna przystąpiła do bicia rekordu w resuscytacji oddechowo krążeniowej. 

FOTOREPORTAŻ - REKORD PIERWSZEJ POMOCY

Podziękowanie z napisem.jpeg

Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób w ramach akcji "Ratujemy i uczymy ratować". 

c) Akcja "A ja wolę wodę"
20191216_084148.jpeg

W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. uczennice klasy VIII rozpoczęły w naszej szkole akcję: "A JA WOLĘ WODĘ". Dziewczęta wraz nauczycielką Eweliną Policińską przygotowały tablicę informacyjną na temat korzyści wynikających z picia  wody. Następnie, zaopatrzone w butelki z wodą, wyruszyły na szkolne korytarze, by zachęcać (nie tylko uczniów) do tego, by picie wody stało się naszym wspólnym nawykiem. Pani Dyrektor Barbara Kubik oraz wszyscy pracownicy szkoły również włączyli się w inaugurację akcji.
Wszyscy dbajmy o to, co najcenniejsze – o zdrowie.
Już wkrótce kolejne relacje z kolejnych odsłon akcji A JA WOLĘ WODĘ.
Śledźcie stronę internetową szkoły i nie zapomnijcie, by codziennie w plecaku każdego ucznia znalazła się butelka lub bidon z WODĄ.


 

 

IMG_1261.jpeg

Uczniowie klasy V wraz z nauczycielką Beatą Droś na lekcji wychowania fizycznego sprawdzili, ile cukru zawierają popularne napoje. Wszyscy musieli odczytać zawartość cukru w napoju, policzyć wartości, zważyć cukier i wsypać do przygotowanego opakowania. Wyniki swoich obliczeń pokazali przygotowując gazetkę przestrzenną. W ten sposób piątoklasiści udowodnili, że warto pić wodę naturalną.

 

 

4. DZIAŁANIE "EDUKACJA":

Warsztaty.jpeg
Uczniowie klas V - VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych zorganizowanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rudnikach w dniu 25 października 2019 roku.
Temat 1: "Media - profilaktyka uzależnienia od komputera i cyberprzemocy" dla uczniów klas V- VI.
Temat 2. "Profilaktyka przemocy i agresji rówieśniczej".dla uczniów klas VII - VIII.
Zajęcia przeprowadził pan Maciej Janek, psycholog z "GENESIS" z Krakowa. Polecamy!


 

 

Certyfikat Ewelina Policińska.jpeg

W czwartek - 28 listopada 2019 r. - na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej odbyła się II OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA "Promocja zdrowia w środowisku szkolnym".

Jednym z prelegentów była nauczycielka naszej szkoły Ewelina Policińska, a jej wystąpienie nosiło tytuł: "Zdowie uczniów jako efekt bezpiecznych i higienicznych warunków w szkole".

Krótka prezentacja filmowa z konferencji naukowej


Ewelina 1.jpeg

Ewelina 4.jpeg

Ewelina 2.jpeg


5. DZIAŁANIE: "NAGRODY":

Certyfikat.jpeg
Trzyletnie działania naszej szkoły zostały uwieńczone otrzymaniem certyfikatu za udział w programie "Cyberbezpieczny Uczeń" organizowanym w ramach wojewódzkiego programu podniesienia świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu, który powstał z inicjatywy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu, we współpracy z Wojewodą Opolskim oraz Opolskim Kuratorem Oświaty w roku szkolnym 2016- 2019. Koordynatorami tych wszystkich zadań były nauczycielki: Grażyna Kasprzycka, Katarzyna Jaskot i Beata Droś.
Gratulujemy!


Podziękowanie z napisem.jpeg

Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób w ramach akcji "Ratujemy i uczymy ratować" 16 października 2019 roku. 

PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020:
Pismo - promocja.jpeg
Dyplom - promocja.jpeg


Dyplom - promocja.jpeg

Nasza szkoła została przyjęta do Opolskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie. Po całorocznej pracy i przedłożeniu dokumentów otrzymaliśmy potwierdzenie wraz z okolicznościowym dyplomem. Po upływie dwóch lat możemy ubiegać się o certyfikat.

Pismo - promocja.jpeg

ROK SZKOLNY 2020/2021

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie
46-325 Rudniki | ul. Cieciułów 19 | tel. 34 359 36 20
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe