26 maja - Dzień Matki - propozycja zajęć świetlicowych

Dzień Matki.png

Już jutro 26 maja, Dzień Matki. Czy wiesz, że nie jest to nowe święto, a swoje korzenie ma jeszcze w starożytności? Źródeł święta można dopatrywać się w wielu kulturach, ale jedno z nich prowadzi do starożytnego Egiptu, gdzie ludzie czcili boginię Izydę będącą ucieleśnieniem doskonałej matki i żony. Izyda była matką Horusa, a więc matką samego króla.W starożytnym Egipcie matka była kobietą nad wyraz szanowaną, czego można doszukać się w wielu tekstach z tego okresu.
 

W starożytnej Grecji celebrowano święto Matki Natury, podczas którego składano hołd matce wszechświata oraz wszystkich bóstw - bogini Rei (żonie Kronosa).

Także Rzymianie obchodzili podobne święto, oddając cześć bogini Cybele. Ich uroczystości trwały 3 dni, a nazywano je Hilariami (Święto Radości).

Historia Dnia Matki w Polsce związana jest z Krakowem, gdzie w 1914 roku święto to było obchodzone po raz pierwszy. Od tamtego odległego momentu dzień matki jest w Polsce obchodzony co roku 26 maja. W dniu tym nasze mamy są obdarowywane kwiatami, bombonierkami, laurkami oraz innymi upominkami.

Obecnie, Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. 

DOCX26 maja- Dzień Matki- propozycja zajęć świetlicowych.docx (910,63KB)

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie
46-325 Rudniki | ul. Cieciułów 19 | tel. 34 359 36 20
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe