Informujemy, że od 18 stycznia 2021 roku rozpoczynają się stacjonarne zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I - III zgodnie z planem lekcyjnym w reżimie sanitarnym! Uczniowie klas IV - VIII są nauczani zdalnie!

 

 

Aktualności

Bądź z nami na bieżąco...

 • 19 Lutego 2021
  Klasa 2.jpeg

  "Dziś są Walentynki!
  Dla chłopca i dziewczynki!
  Wszyscy sobie ślą serduszka,
  a ja szepnę Ci do uszka:
  Już o Tobie wiele wiem,
  coraz bardziej lubię Cię!"

  W tradycję naszej szkoły wpisał się zwyczaj obchodzenia Walentynek.  Także w tym roku uczniowie młodszych klas mieli możliwość  uczestniczenia w tym święcie. W dniach od 12 do 15  lutego  w naszej szkole pojawiła się specjalnie przygotowana skrzynka pocztowa do której uczniowie wrzucali swoje walentynki. We wtorek 16 lutego 2021 roku, wszystkie kartki walentynkowe trafiły do swoich odbiorców. Był to bardzo miły i pełen radości dzień.

 • 12 Lutego 2021
  Super.jpeg

   Na zakończenie tygodnia zabaw z muzyką maluchy wesoło bawiły się na BALU KARNAWAŁOWYM. Bardzo żałujemy, że nas tam nie było!

 • 12 Lutego 2021
  Dokument z 1926r..jpeg

  Jesteśmy pod wrażeniem, jak nasi uczniowie klasy III pięknie pisali. Dokument „SZKOLNICTWO POLSKIE W HOŁDZIE NARODOWI AMERYKAŃSKIEMU NA PAMIĄTKĘ  150 – LECIA NIEPODLEGŁOŚCI STANÓW ZJEDNOCZONYCH” pochodzi z 1926 roku. Wtedy to kierownikiem cieciułowskiej szkoły był Pan Nikodem Kuc. Może ktoś rozpozna podpis swojego przodka?
  Oto lista uczniów:
  1. Michał Abramowicz
  2. Stanisława Droś
  3. Andrzej Dudek
  4. Pelagia Gajewska
  5. Aniela Gryga
  6. Bronisława Jaskulska
  7. Kazimierz Kałuża
  8. Kazimierz Kamiński
  9. Ludwik Knop
  10. Julianna Krzak
  11. Franciszek Kuchta
  12. Helena Kulik
  13. Tomasz Latusek
  14. Anna Lewandowska
  15. Anna Łęgosz
  16. Marianna Meryk
  17. Zofia Namyślak
  18. Stanisław Ośródka
  19. Tomasz Pokorski
  20.  Marianna Praszczyk
  21. Stanisława Sieradzka
  22. Józef Słowik
  23. Michał Sosnowski
  24. Marianna Sowa
  25. Stanisław Sowa
  26. Antoni Surowy
  27. Bronisława Sykulska
  30. Franciszek Telęga
  31. Kazimierz Twardoń
  32. Stanisław Twardoń
  33. Józef Wilk
  34. Bronisław Zaręba
  35. Ignacy Zaręba
  Nie potrafimy rozpoznać jednego nazwiska Weronika ?

  Bardzo dziękujemy Pani Annie Cieśla, prawnuczki Piotra Twardonia o przysłanie nam kserokopii tego dokumentu.

 • 11 Lutego 2021
  Super.jpeg

  Dzieci przedszkolne same przygotowały elementy wystroju sali oraz maski karnawałowe. Zabawy i tańce trwały w dniu 10 lutego przez cały dzień, a dzieci bawiły się wspaniale!
  Uwaga, a Tłusty Czwartek już jutro!

 • 10 Lutego 2021
  1933 OTWARCIE SZKOŁY.jpeg

  Bardzo dziękujemy Pani Annie Cieśla, prawnuczki Piotra Twardonia, za przysłanie obszernej relacji oraz dokumentów o swoim pradziadku. Poniżej zamieszczamy tekst: "Piotr Twardoń: urodzony 13.10.1873 r., zmarł 15.01.1944 r. w Kukowie; pochowany na cmentarzu w Krzepicach. Podczas II wojny światowej wysiedlony w 1941 r. przez Niemców ze swojego gospodarstwa w Cieciułowie. Po opuszczeniu Cieciułowa zamieszkał u córki w Kukowie.

  Opiekun i prezes Komitetu Budowy Szkoły Podstawowej w Cieciułowie, przez 12 lat radny gminy Rudniki, prawa ręka ówczesnego wójta gminy, społecznik.  Z relacji sąsiadów i wnuczek Teresy Wujec oraz Teresy Pakuła: pracowity, wymagający, solidny, dobry rolnik, ,,dziadek był zawsze przy pieniądzach'', ,,staraniem jego jako radnego gminnego wybudowano szkołę w Cieciułowie’’. Piotr Twardoń potrafił pisać i czytać. Już wtedy wiedział jak te umiejętności są ważne dla każdego człowieka oraz wiejskiej społeczności. Czworo jego dzieci: Piotr, Stanisław, Anna i Marianna, już przed wojną, ukończyło siedmioklasową szkołę podstawową w Jaworznie. Piąta córka Helena, ukończyła szkołę w Cieciułowie. Jego syn Stanisław walczył w obronie kraju podczas II wojny światowej, Pięć lat spędził w niewoli jenieckiej. Najstarszy z synów Piotr, po ukończeniu szkoły podstawowej, uczęszczał do gimnazjum w Częstochowie oraz pobierał prywatne lekcje języka angielskiego. Wszystkie te fakty pokazują, że patriotyzm i  edukacja były dla Piotra Twardonia bardzo ważne.

  Jako opiekun i członek komitetu budowy szkoły w Cieciułowie, wiedział, iż do rozpoczęcia budowy szkoły potrzebne jest odpowiednie zezwolenie z Warszawy. Piotr Twardoń wraz z Ignacym Kałwakiem  i dziedzicem Bugaja Kuligiem poszli pieszo do Wielunia, a stamtąd pociągiem pojechali do Warszawy. W stolicy odnaleźli odpowiedni urząd i urzędnika, którego poprosili o zgodę na utworzenie szkoły w Cieciułowie. Warszawski urzędnik był bardzo zdziwiony faktem, iż ludzie ze wsi chcą mieć szkołę i chcą posyłać do niej swoje dzieci. Wysłannicy bardzo żarliwie go o to prosili i uzyskali zgodę. Po powrocie do wsi Piotr Twardoń zaniósł wszystkie własne pieniądze do skarbnika komitetu utworzenia szkoły. Zachęcał innych mieszkańców wsi do wpłat na rzecz budowy szkoły. Rozgłaszał po wsi, że już wielu rolników wpłaciło pieniądze na szkołę i aby reszta też wpłacała. Mieszkańcy wsi zachęcani również przez innych członków komitetu budowy szkoły, zaczęli wpłacać pieniądze i w ten sposób udało się zebrać pewną sumę pieniędzy. Pierwszym zakupem do budowy szkoły miała być cegła. I tu pojawił się mały kłopot. Rolnicy nie chcieli tracić czasu na wyjazdy po nią, ale Piotr Twardoń nie dawał za wygraną i chodził od domu do domu i prosił o pomoc. Oczywiście znalazło się kilku chętnych, którzy pojechali po potrzebne materiały. Tak rozpoczęła się budowa szkoły w Cieciułowie.

  Istnieje dokument ,,Szkolnictwo polskie w hołdzie narodowi amerykańskiemu na pamiątkę 150-lecia niepodległości Stanów Zjednoczonych” z 1926 r. potwierdzający fakt, że Piotr Twardoń był oficjalnym opiekunem Szkoły Podstawowej w Cieciułowie.

  Ten sam komitet, który zadbał o powstanie szkoły w Cieciułowie, przyczynił się do powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieciułowie."

  Autor tekstu: Anna Cieśla (z domu Wujec, prawnuczka Piotra Twardonia)
  Z relacji Gabrieli Nalichowskiej, wnuczki Jana Łuczaka wynika, że jej dziadek również pojechał do Warszawy w sprawie budowy szkoły. Jan  Łuczak był ówczesnym prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieciułowie oraz radnym powiatowym. W zapisach znalezionych w czasie remontu szkoły widnieje również to nazwisko.
  Informujemy, że skład komitetu budowy szkoły był następujący:
  -prezes Piotr Twardoń
  -kasjer Marcin Kulig
  -sekretarz Nikodem Kuc
  -pomocnicy: Antoni Ośródka, Ignacy Kałwak, Ignacy Ośródka oraz Jan Łuczak

 • 08 Lutego 2021
  Bal zdjęcie wiodące.jpeg

  W dniu 5 lutego 2021 roku w klasach I - III odbył się bal karnawałowy.

Więcej aktualności
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie
46-325 Rudniki | ul. Cieciułów 19 | tel. 34 359 36 20
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe