Wycieczka uczniów klas IV - VIII do Zakopanego, stolicy Tatr

IMG_1594.jpeg

"Każdy szczyt góry jest w zasięgu ręki, jeśli tylko będziesz się wspinać”

Dawno nie byliśmy w górach na wycieczce dwudniowej. Był ciepły poniedziałek, tj. 20 czerwca 2022 roku, uczniowie klas IV - VIII wraz opiekunami: Jolantą Kubacką, Beatą Droś, Agnieszką Włóka oraz Robertem Księżarkiem udali się do Zakopanego, stolicy Tatr. Zwiedzanie zaczęliśmy razem z przewodnikiem Panią Justyną od kaplicy Najświętszego Serca Jezusa  w Jaszczurówce. Urokliwą kapliczkę zaprojektował Stanisław Witkiewicz, a  jej budowę rozpoczęto w roku 1904, a zakończono w 1907. Pani przewodnik zadała wszystkim zagadkę- odszukania w centralnej części ołtarza -czterech rozbójników. Najszybciej ich odnalazła Julita, uczennica klasy IV. Później pojechaliśmy do Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tam obejrzeliśmy film o zasadach ochrony przyrody oraz jak mamy się zachowywać w Parku Tatrzańskim. Dzieci dowiedziały się dlaczego nie ma koszy na śmieci, czemu nie wolno dokarmiać zwierząt, czy kornik jest wrogiem, czy sprzymierzeńcem. Spacer edukacyjny po centrum zajął nam około godziny, Zobaczyliśmy największą w Polsce makietę Tatr. Kolejnym etapem spaceru były bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy – a tym razem narratorami były tatrzańskie zwierzęta. 
Następnym punktem naszej wycieczki było zobaczenie cmentarza na Pęksowym Brzyzku nazywanym Starym Cmentarzem. Cmentarz powstał w 1851 roku, a jego nazwa pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy. W gwarze góralskiej brzyz (brzyzek) oznacza urwisko nad potokiem. Bramę cmentarną zaprojektował Stanisław Witkiewicz.  Na cmentarzu jest  500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Wszystkie dzieci znają postać Koziołka - Matołka z Pacanowa wymyśloną przez pisarza Kornela Makuszyńskiego. Pan Makuszyński jest pochowany na Pęksowym Brzyzku.
Później wszyscy pojechali koleją linowo - terenową na Gubałówkę (1120 m n.p.m. skąd rozpościera się piękna panorama Tatr, Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego. Następnie udaliśmy się do Ośrodka Wypoczynkowego API 1, gdzie czekała na nas obiadokolacja z pysznym deserem. Po rozlokowaniu się w pokojach dwu -trzy-czteroosobowych z łazienkami mogliśmy odpocząć i zintegrować się z uczestnikami wycieczki. Nawet odbywała się "piżama party" w pokoju nr 6. 
Dzień drugi, tj. 21 czerwca 2022 roku przywitał nas wiatrem i lekkim zachmurzeniem. Po pysznym śniadaniu czekała na nas Dolina Kościeliska, z licznym atrakcjami.

Co  zobaczyliśmy w Dolinie Kościeliskiej?

  • Kulturowy wypas owiec...
  • Zbójnicka kapliczka przy polanie Stare Kościeliska. ..
  • Wąwóz Kraków – miejsce jak z bajki ...
  • Polana Pisana – znakomity punkt widokowy ...
  • Schronisko na Hali Ornak...

Po przyjściu z Doliny Kościeliskiej  zobaczyliśmy Wielką i Małą Krokiew oraz słynne Krupówki. Każdy mógł kupić dla siebie i bliskich pamiątki.
O godz. 15:00 zjedliśmy pyszny obiad wraz z deserem w Ośrodku Wypoczynkowym API 1. Zgodnie z ramowym planem wycieczki wyjechaliśmy do Cieciułowa ok. 15:45. Droga powrotna nam się nie dłużyła, bo byliśmy w restauracji MDonalds.
Cali i szczęśliwi wróciliśmy do domów.
Wycieczka była zorganizowana przez Biuro Podróży "Kormoran" z Olesna.


Zdjęcia z wycieczki wykonanie przez nauczycielkę Beatę Droś

 

Zdjęcia z wycieczki wykonane przez nauczycielkę Jolantę Kubacką

 

Zdjęcia z Doliny Kościeliskiej wykonane przez Natalię Zawadzką, uczennicę klasy IV

 

Zdjęcia z Doliny Kościeliskiej wykonane przez Tomasza Kletę, ucznia klasy V

 

Zdjęcia z Doliny Kościeliskiej wykonane przez Emilię Mroczek, uczennicę klasy VII

 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie
46-325 Rudniki | Cieciułów 19 | tel. +48343593620
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe