Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie w Warszawie

L18.jpeg

Z inicjatywy Pani Barbary Kubik, dyrektora szkoły z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, doszło do wyjazdu 44 uczniów wraz z nauczycielami do Warszawy w dniu 28 września 2018 roku. Wycieczka edukacyjna prawie w całości została sfinansowana przez MEN, jedynie koszty związane z opłatą przewodnicką oraz dojazdem do Warszawy opłacili rodzice uczniów. W bardzo bogatym programie pojawiło się:
-zwiedzanie Stadionu PGE Narodowy trasami: „Piłkarskie emocje” oraz „Poczuj się jak VIP”;
-zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, w tym ekspozycji "Drogi do wolności";
-pobyt w nowoczesnym Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka;
-obejrzenie Mauzoleum Walki i Męczeństwa;
-wizyta Ministerstwie Edukacji Narodowej, w tym obejrzenie wystawy plenerowej "Ojcowie Niepodległości";
     Relację z wyjazdu do Warszawy zaczniemy od wizyty w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Naszą delegację przywitał Pan Tomasz Kwaczyński, starszy specjalista w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Zaprowadzono nas do głównego gabinetu Ministra MEN. Poznaliśmy salę Anny Radziwiłł, gdzie obejrzeliśmy film o historii gmachu, w którym od 1930 roku znajduje się ministerstwo edukacji. Architektem tego budynku w stylu klasycyzmu redukcyjnego był Zdzisław Mączeński, a  wnętrza zostały zaprojektowane przez Wojciecha Jastrzębowskiego w pięknym i niepowtarzalnym stylu Art Dėco.
      Uczniowie dowiedzieli się, że w czasie II wojny światowej ten budynek był siedzibą niemieckiego gestapo tzw. „Na Szucha” i budził ogromną grozę wśród warszawiaków. Przebywając na dziedzińcu zobaczyli wystawę "Ojcowie Niepodległości". Wystawa prezentuje liderów walki o niepodległość i budowniczych polskiej państwowości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Dla upamiętnienia miejsca pamięci narodowej o tysiącach przetrzymywanych, torturowanych i zakatowanych w obronie Ojczyzny Polakach utworzono Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Najcenniejszą częścią ekspozycji są zachowane w prawie nienaruszonym stanie korytarze, cztery cele zbiorowe zwane tramwajami, dziesięć cel izolatek i pokój dyżurnego gestapowca, w którym odbywały się przesłuchania. 
    Później zostaliśmy poczęstowani pysznym obiadem, a na zakończenie pobytu w ministerstwie wszyscy otrzymali drobne upominki.
    Następnym punktem wycieczki było zobaczenie nowoczesnego Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Tam uczniowie podzieleni na dwie grupy uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt. „Był sobie pieniądz” prowadzonych metodami interaktywnymi. Młodzież szkolna poznała poszczególne etapy rozwoju pieniądza – od pojawienia się pierwszych "płacideł", poprzez wynalezienie monet, powstanie pierwszych banknotów, aż do pojawienia się elektronicznych form zapisu pieniądza. Zajęcia były prowadzone w salach: „Antyk–średniowiecze–nowożytność”, „Systemy pieniężne”, „Ulica Bankowa”, „Bank centralny”, „Skarbiec”. Najwięcej emocji wywołały trzy zadania: 1. Rozwiązanie rebusów; 2. Podniesienie sztabki złota; 3. Uzbieranie największej liczby złotych monet.
    Na końcu każdy uczestnik otrzymał drobne upominki, nawet „sztabkę złota”.
Zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego też należy zaliczyć do udanych. Ta powszechnie znana placówka muzealna powstała w 1920 roku z inicjatywy Józefa Piłsudskiego do chwili obecnej zgromadziła ponad 250 tys. eksponatów. Uczniowie obejrzeli ekspozycję "Drogi do wolności". Grupa uczniów klas V – VI otrzymała pochwałę od przewodnika za posiadanie wiedzy historycznej na wysokim poziomie, natomiast uczniowie klas VII - VIII wysłuchali wykładu i mieli szansę poczuć się studentami historii.
  Podsumowaniem wizyty w Warszawie było obejrzenie z przewodnikiem Stadionu Narodowego trasami: „Piłkarskie emocje” oraz „Poczuj się jak VIP”. Dowiedzieliśmy się, że wynajęcie loży VIP kosztuje ok. 1600 zł od osoby, jeden telebim ma powierzchnię trzy pokojowego mieszkania, zielona murawa jest zakładana na mecz piłkarski jak dywan, a na stadionie są różne imprezy nie tylko sportowe mogące pomieścić ok 58 tysięcy ludzi. Uczniom najbardziej podobała się szatnia dla piłkarzy. Co niektórzy byli tam pierwszy raz, a pamiątkowym zdjęciom nie było końca.
  Jedno jest pewne z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie i nauczyciele przyłączając się do wspólnego świętowania, podjęli działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem. Dla naszej niewielkiej szkoły, położonej w gminie wiejskiej, z dala od dużych miast, wycieczka szkolna do Warszawy była nieocenioną lekcją historii i kultury naszego kraju.
 

 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie
46-325 Rudniki | ul. Cieciułów 19 | tel. 34 359 36 20
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe