Dzień Edukacji Prawnej w Sądzie Rejonowym w Oleśnie

Dzień Edukacji Prawnej.jpeg
Uczniowie klas VII - VIII wraz z Panią Dyrektor oraz Wychowawczyniami uczestniczyli w spotkaniu z sędzią Katarzyną Kałwak w ramach Dnia Edukacji Prawnej w Sądzie Rejonowym w Oleśnie w dniu 15 marca 2019 roku. Głównym celem tego dnia jest promocja szeroko rozumianej wiedzy o prawie w społeczeństwie polskim, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Sędzia Katarzyna Kałwak  w bardzo przystępny sposób uświadomiła młodym ludziom, jak "łatwo" trafić do sądu w charakterze oskarżonego. Poinformowała o zagrożeniach wynikających z nieprzestrzegania prawa. Ostrzegała przed tzw. „hejtowaniem" i wskazała, że Iustitia Stowarzyszenie Sędziów Polskich rozpoczęło akcję  „Stop hejtowi w internecie”. 
Nasza młodzież szkolna miała niepowtarzalną okazję porozmawiać z sędzią, uczestniczyć w symulacji rozprawy karnej i cywilnej, wcielić się w postaci: sędziego, prokuratora, adwokata, świadka czy nawet oskarżonego oraz zobaczyć wnętrze sądu. Uczniowie byli w sali rozpraw i dowiedzieli się, jak się w niej prawidłowo zachować. Ponadto pokazano im pomieszczenia sądowe, w tym błękitny/niebieski pokój oraz pokój zatrzymań.
Takie spotkanie jest na pewno bardzo potrzebne i warto edukować młodych ludzi.
MP4Symulacja rozprawy sądowej_Mały.mp4 (5,88MB)
O tym spotkaniu można przeczytać na FB Iustitia Oddział Opolski
 

 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie
46-325 Rudniki | ul. Cieciułów 19 | tel. 34 359 36 20
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe