Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pozyskała 327 książek o wartości 5 000, 00 zł. W ramach Programu w każdej klasie zostały zrealizowane projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
W klasie I i II pod kierunkiem nauczycielek Małgorzaty Pinkos i Jolanty Kępińskiej przeprowadzona została akcja czytania z Gangiem Słodziaków. Przez kilka tygodni uczniowie codziennie czytali swoje ulubione książeczki, zbierając naklejki z postaciami kolorowych słodziaków. Akcja czytania ze słodziakami zakończyła się Dniem Głośnego Czytania i wspólną zabawą. Dzieci czytały, śpiewały i malowały, a towarzyszył im pluszowy Gang Słodziaków.
W klasie IV pod opieką pani Katarzyny Jaskot realizowany był projekt edukacyjno- czytelniczy ,,Czytamy baśnie”. Jego celem było wspólne czytanie, wzbogacanie słownictwa, umiejętności językowych, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie pasji czytania, zagospodarowanie wolnego czasu oraz kształtowanie wartości moralnych na co dzień - w szkole, w domu i na podwórku. W ramach realizacji projektu miało miejsce wspólne czytanie i słuchanie baśni, oglądanie ich adaptacji, konkurs ze znajomości baśni oraz konkurs plastyczny - ,, Najpiękniejsza ilustracja do baśni”.
W grudniu 2018 roku na lekcjach języka polskiego klasa VI pod opieką nauczycielki Jolanty Kubackiej prezentowała wyniki działań podjętych w ramach projektu edukacyjno- czytelniczego „Polska – nasza Ojczyzna”. Jego celem było wykorzystanie księgozbioru biblioteki w rozwijaniu wiedzy uczniów na temat ich ojczyzny. Przeprowadzono cykl lekcji poświęconych patriotyzmowi i kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej. Uczniowie przygotowali, plakaty i prezentacje multimedialne, na których przedstawili sylwetki sławnych Polaków. Treści projektu realizowane były poprzez różnorodne metody i formy pracy, m.in.: czytanie wierszy i opowieści o dziejach Polski, poszukiwanie informacji na temat poszczególnych regionów i zabytków, wzbogacenie wiedzy o sławnych Polakach. Dzięki zgromadzonej literaturze młodzież przypomniała sobie także historię powstania państwa polskiego i symboli narodowych. Projekt okazał się inspirujący dla uczniów, a wypracowane przez nich materiały wykorzystano do stworzenia gazetki i stanowią dodatkową pomoc dydaktyczną służącą kształtowaniu postaw patriotycznych.
Uczniowie klasy VII pod nadzorem pani Grażyny Kasprzyckiej przygotowali projekt edukacyjno-czytelniczy „Sylwetki wielkich Polaków”. Zadaniem siódmoklasistów było poszukiwanie informacji dotyczących życia, twórczości i osiągnięć takich postaci, jak: Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin i Maria Skłodowska- Curie. Udział w projekcie przyczynił się w znacznym stopniu do poszerzenia wiedzy o znanych w świecie Polakach, rozwinął umiejętności stosowania technik informacyjnych oraz nauczył poszanowania dla naszej historii. W wyniku podjętych działań powstały ciekawe produkty finalne: wystawy, albumy i prezentacje.
W klasie VIII pod kierunkiem pani Beaty Droś realizowany był projekt edukacyjno- czytelniczy „Irena Sendlerowa - Sprawiedliwa wśród Narodów Świata”- w związku ogłoszeniem roku 2018 - Rokiem Ireny Sendlerowej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej . Celem projektu była popularyzacja historii i upowszechnianie czytelnictwa wśród młodzieży klasy VIII, budowanie postaw prospołecznych i proobywatelskich oraz wykorzystanie księgozbioru biblioteki w rozwijaniu wiedzy uczniów na temat historii ludności żydowskiej w gettach, działalności Ireny Sendlerowej, polskiej społeczniczki, która podczas II wojny światowej uratowała przed Holocaustem ponad 2000 żydowskich dzieci. Treści projektu realizowane były poprzez różnorodne metody i formy pracy, m.in.: czytanie fragmentów książek o Irenie Sendlerowej, poszukiwanie informacji na temat Holokaustu, wzbogacenie wiedzy o niezwykłych ludziach działających w „Żegocie”. Dzięki zgromadzonej literaturze młodzież poznała tragiczną historię narodu polskiego i żydowskiego w czasie II wojny światowej. W celu utrwalenia swojej wiedzy uczniowie opracowali prezentacje multimedialne, wykonali metaplany, zmontowali krótki filmik o swoich działaniach oraz przygotowali wystawę okolicznościową o Irenie Sendlerowej „Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował”.
PROJEKT EDUKACYJNO - CZYTELNICZY CZ. 1.
PROJEKT EDUKACYJNO - CZYTELNICZY CZ. 2.
W ramach Programu zakupiono książki: z powiększoną czcionką, z przewagą ilustracji , ułatwiające czytanie, z bogatą szatą graficzną, o tematyce dotyczącej niepełnosprawności, tolerancji, akceptacji i emocji. Ponadto przygotowano wystawę książek z okazji 100 - lecia niepodległości Polski, gazetki promujące nowości wydawnicze, przeprowadzono konkursy czytelnicze i plastyczne.
Realizacja zadań wynikających z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zaowocowała zwiększeniem ilości wypożyczonych książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się nie tylko o lektury szkolne, ale też o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników. Program w znacznym stopniu zaspokoił potrzeby młodych czytelników. Wzrosło zainteresowanie książką i biblioteką, a uczniowie mogli uczestniczyć w ciekawych projektach edukacyjnych.