Promocja Zdrowia

Szkoła-promująca-zdrowie.jpeg

ROK SZKOLNY 2019/2020

Szkoła to miejsce, w którym wszyscy powinni dążyć do tego, by „NASZE DZIECI” były szczęśliwe i rozwijały się prawidłowo. Najkorzystniej jest, gdy odbywa się to mimochodem i w sposób niewymuszony. Szczególnie edukacja zdrowotna powinna odbywać się w taki sposób, by jej treści nie tylko wpisały się pamięć naszych uczniów, ale by zgodnie z nimi postępowali.

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie wszyscy zgadzamy się ze stwierdzeniem, że „zdrowie to zasób i inwestycja” i od lat dokładamy wielu starań, by nasi uczniowie nabyli prawidłowych – prozdrowotnych, nawyków. Bo przecież WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ W GŁOWIE.

Podejmowanie wielu inicjatyw, a tym samym wysiłek uczniów, nauczycieli, pracowników oraz rodziców włożony w ich realizację sprawiły, że podjęliśmy starania o włączenie  NASZEJ SZKOŁY do Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Kolejnym etapem na tej drodze było szkolenie Rady Pedagogicznej, które 9 października 2019 roku przeprowadziła p. Agnieszka Skrzydelska – wojewódzki koordynator programu.

WhatsApp Image 2019-10-09 at 18.00.57.jpeg

Bardzo się cieszymy, że szkolnym koordynatorem została nauczycielka Ewelina Policińska.

Trzymajcie kciuki, by nasz wysiłek zakończył się sukcesem: zarówno poprzez przyjęcie nas w poczet Szkół Promujących Zdrowie, jak i rzeczywistej dbałości o zdrowie w naszej społeczności.

Na mocy uchwały nr 6/2019/2020 z dnia 17 października 2019 roku Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie przystąpiła do programu sieci Szkół Promujących Zdrowie.


DZIAŁANIA PODJĘTE W SZKOLE:

1. DZIAŁANIE "ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE":
Nauczyciele, którzy podjęli działania z tego obszaru to:
Jolanta Kępińska, Małgorzata Pinkos, Katarzyna Sykulska,
Danuta Małecka, Anna Grzebiela, Anna Świtała oraz Natalia Małecka.


2. DZIAŁANIE "KSZTAŁTOWANIE SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ
I PROMOCJA AKTYWNEGO STYLU ŻYCIA":

Nauczyciele, którzy podjęli działania z tego obszaru to:
Beata Droś, Piotr Rasztar, Ewelina Policińska, Anna Grzebiela oraz Agnieszka Włóka.


3. DZIAŁANIE "DBAŁOŚĆ O ZDROWIE":
Nauczyciele, którzy podjęli działania z tego obszaru to:
Ewelina Policińska, Grażyna Kasprzycka, Katarzyna Jaskot, Beata Droś, Katarzyna Wartengerg- pielęgniarka szkolna.


4. DZIAŁANIE "EDUKACJA":
Dyrektor szkoły: Barbara Kubik, Ewelina Policińska.

5. DZIAŁANIE: "NAGRODY":

Nauczyciele, którzy podjęli działania z tego obszaru to:
Grażyna Kasprzycka, Katarzyna Jaskot, Beata Droś.


Wszystkie działania są opisane i opublikowane na naszej stronie internetowej i FB.

PODSUMOWANIE:

1. DZIAŁANIE "ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE":
Nauczyciele, którzy podjęli działania z tego obszaru to:
Jolanta Kępińska, Małgorzata Pinkos, Katarzyna Sykulska,
Danuta Małecka, Anna Grzebiela, Anna Świtała oraz Natalia Małecka.


a) Przedszkolaki wiedzą, co należy jeść, aby być zdrowym, stąd potrafią już przygotować owocowe sałatki i pyszne kanapki na podwieczorek przy wsparciu nauczycieli, a szczególnie Pani Anny Świtały. Od dzisiaj owoce i warzywa to przyjaciele naszych dzieci. 

 

 

c) W dniu 3 października 2019 roku grupa maluszków upiekła ciasto z marchewką. Każde dziecko zostało zaangażowane do pracy. Mali kucharze wywiązali się ze swoich zadań na piątkę z plusem, bo w całej szkole roznosił się przyjemny zapach.

 

d) Kuchennych rewolucji ciąg dalszy....a ile przy tym radości i zdrowych przekąsek, bo grupa maluszków przygotowywała owocowe szaszłyki w dniu 4 października 2019 roku. Cały czas dzieci są wspierane przez rodziców oraz nauczycielki: Annę Świtała, Annę Grzebiela i Natalię Malecką.

 

e) Grupa starszaków postanowiła przygotować na podwieczorek grzanki z samodzielnie utartym twarożkiem oraz dżemami z jesiennych owoców w dniu 4 października. Panie nauczycielki: Danuta Małecka oraz Anna Świtała wspomagały przedszkolaków dobrą radą.

 

f) Tym razem to mogę potwierdzić osobiście, że ciasto dyniowe pierwszoklasistów jest przepyszne. Ich wychowawczyni Katarzyna Sykulska przydzieliła wszystkim uczniom zadania, stąd efekt finalny był dziełem wspólnej pracy w dniu 4 października 2019 roku.

 

g) Nasza grupa starszaków nie próżnuje i co tydzień przygotowuje coś pysznego i zdrowego do zjedzenia na podwieczorek w dniu 15 października 2019 roku. Tym razem ciasto czekoladowe z buraczkami. 

 

h) W każdy piątek dzieci przedszkolne wykonują samodzielnie różne smakołyki. W dniu 18 października 2019 roku menu wyglądało następująco: grupa starszaków - gofry z owocami, dżemem, bitą śmietaną i czekoladą, a grupa młodsza drożdżowe bułeczki i ciasto marchewkowe. Ciekawi nas, co dzieciaki wykonają za tydzień?

 

i) W każdy piątek tzw. "kulinarny" przedszkolaki przygotowują sobie podwieczorek. Tym razem grupa starszaków przygotowała ucierane ciasto z jabłkami w dniu 26 października 2019 roku. Uwielbiamy piątkowe podwieczorki! 

 

j) śniadanie.jpeg

W ramach naszego programu Szkół Promujących Zdrowie przedszkolaki oraz uczniowie klas I - III przygotowali zdrowe śniadanie przy wsparciu swoich wychowawczyń w dniu 8 listopada 2019 roku.

 

2. DZIAŁANIE "KSZTAŁTOWANIE SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ
I PROMOCJA AKTYWNEGO STYLU ŻYCIA":

Nauczyciele, którzy podjęli działania z tego obszaru to:
Beata Droś, Piotr Rasztar, Ewelina Policińska, Anna Grzebiela oraz Agnieszka Włóka.


IMG_20190927_082043_BURST1.jpeg

a) Uczniowie klasy VII wraz z Piotrem Rasztarem, nauczycielem wychowania fizycznego spędzili piątek bardzo aktywnie tj. 27 września 2019 roku. Od 8.00 do 14.00 poznawali uroki naszej gminy jeżdżąc na rowerach z grupą młodzieży wszystkich szkół podstawowych oraz mogli uczestniczyć w sportowych zmaganiach na boisku "Orlik" w Rudnikach. 
Pan Piotr Rasztar, nauczyciel wychowania fizycznego przygotował prezentację o udziale uczniów klasy VII w imprezie sportowej "Sportowe Rudniki". Podziwiamy i bardzo dziękujemy!


 


Prezentacja SPORTOWE RUDNIKI


Tańcząca przerwa.jpeg

b) "Tańcząca przerwa" Ogłaszamy wszem i wobec, że w każdy wtorek i piątek na długiej przerwie będą się odbywać "tańczące przerwy" z inicjatywy Szkolnego Klubu Sportowego. Dzisiaj zajęcia prowadziły dziewczęta klas V- VI pod kierunkiem nauczycielki Beaty Droś.
Proszę obejrzeć z tych zajęć.


Fotoreportaż - TAŃCZĄCA PRZERWA

 

1. Taniec: Belgijka

2. Taniec: "Sofia" by Alvaro Soler

3. Taniec: "Hello" Alan Walker


 Niesamowity mecz.jpeg
c) To był niesamowity mecz, rozegrany spontanicznie pomiędzy panią Anną Sekiendą - Zastępcą Wójta Gminy Rudniki oraz panią Barbarą Kubik, dyrektorem naszej szkoły w dniu 28 października 2019 roku. Forhendy, bekhendy, a przede wszystkim niezły serwis wywołały ogromny aplauz wśród zgromadzonej młodzieży szkolnej. Gratulujemy i czekamy na następne sportowe zmagania.

 

Jazda na rolkach.jpeg

d) Od 15 listopada 2019 roku piątoklasiści wiedzą, że  "sport to zdrowie", a przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu. Uczniowie zostali zainspirowani do aktywności przez nauczycielkę Beatę Droś. Prawda, że bardzo dobrze jeżdżą na rolkach, rowerach i deskorolkach.

 

e) Kto zgadnie, która klasa miała najwięcej trafień do kosza na lekcji wychowania fizycznego? Pan Rasztar prosi o podanie dokładnych liczb. Bez oszukiwania, bo wszystko jest udokumentowane ... na taśmie filmowej. Wyniki konkursu opublikujemy w czwartek. Pan Piotr obiecuje nagrodę - niespodziankę.
Zdjęcie nr 1. (Która to klasa?)
Klasa VII - kosz.jpeg
Zdjęcie nr 2. (Która to klasa?)
Klasa VIII - kosz.jpeg
Zdjęcie nr 3. (Która to klasa?)
Klasa V - piłki w koszu.jpeg
Zdjęcie nr 4. (Która to klasa?)
Klasa VI - kosz.jpeg

Klasa V - zdjęcie.jpeg

Klasa V- FILMIK

Klasa VI - zdjęcie.jpeg

Klasa VI - FILMIK

Klasa VII - zdjęcie.jpeg

Klasa VII - FILMIK

Klasa VIII - rzut do kosza.jpeg

Klasa VIII - FILMIK

f) Światowy Dzień Uśmiechu to radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby (lub dziąsła – w przypadku tych najmłodszych) nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie. Jeśli więc chcemy podnieść tę niezadowalającą średnią, wystarczy spojrzeć na swoje pociechy lub częściej przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych – szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy.
IMG_8902.jpeg


g) VI Mikołajkowy Bieg w Żytniowie
Super.jpeg

To rzecz niesłychana, jak można aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu biorąc udział w VI Biegu Mikołajkowym w Żytniowie w dniu 1 grudnia 2019 roku. Nasze belferki: Ewelina Policińska, Anna Grzebiela oraz Agnieszka Włóka .swoim przykładem promują zdrowy styl życia.
Więcej informacji opublikujemy w najbliższym czasie.


 

3. DZIAŁANIE "DBAŁOŚĆ O ZDROWIE"
Nauczyciele, którzy podjęli działania z tego obszaru to:
Ewelina Policińska, Grażyna Kasprzycka, Katarzyna Jaskot, Beata Droś, Katarzyna Wartengerg- pielęgniarka szkolna.


a)  Program fluoryzacji.jpeg
Program fluoryzacji zębów obejmuje dzieci klas I - VI naszej szkoły. Jest on finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zabiegi są przeprowadzane sześć razy w ciągu roku szkolnego co 6 tygodni. Uczniowie czyszczą zęby środkami fluoryzacyjnymi firmy Elmex w obecności pielęgniarki Katarzyny Wartengerg.

 

b)  16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji jak co roku w tym dniu organizowany jest w naszej szkole rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób. Celem tego przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na potrzebę szkoleń dzieci oraz istotę umiejętności wykonywania RKO, dzięki czemu wzrastają szanse przeżycia osób z zatrzymaniem akcji serca.  W tym roku pogadankę na ten temat przeprowadzili ratownicy przedmedyczni: Andrzej Łuczak i Paweł Podgórski z OSP Rudniki. Działania prowadziliśmy na szkolnym holu z wykorzystaniem 7 fantomów. W tygodniu poprzedzającym wydarzenie uczniowie ćwicząc na fantomach uczyli się oraz przypominali sobie poprawne wykonywanie RKO.
Dobre.jpeg
Głównym organizatorem była Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Natomiast naszą szkołę zgłosiła nauczycielka Grażyna Kasprzycka, która jest  szkolnym koordynatorem tej akcji od co najmniej 10 lat. Zadaniem zgłoszonych instytucji było prowadzenie bez przerwy RKO na fantomach pomiędzy godziną 12.00 a 12.30 w dniu 16 października 2019 roku. W naszej szkole 91 osób  przyczyniło  się do tego, że rekord został pobity. Bardzo cieszymy się, że nasza szkoła  miała  również  udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu.  Najważniejsze jednak jest to, że dzieci chętnie uczą się pierwszej pomocy! Mamy nadzieję, że w razie potrzeby będą miały odwagę, aby tę wiedzę wykorzystać w ratowaniu drugiego człowieka. Drodzy uczniowie dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

 

Szkoła rekord.jpeg
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Ratujemy i uczymy ratować" i w dniu 16 października 2019 roku młodzież szkolna przystąpiła do bicia rekordu w resuscytacji oddechowo krążeniowej. 

FOTOREPORTAŻ - REKORD PIERWSZEJ POMOCY

Podziękowanie z napisem.jpeg

Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób w ramach akcji "Ratujemy i uczymy ratować". 

c) Akcja "A ja wolę wodę"
20191216_084148.jpeg

W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. uczennice klasy VIII rozpoczęły w naszej szkole akcję: "A JA WOLĘ WODĘ". Dziewczęta wraz nauczycielką Eweliną Policińską przygotowały tablicę informacyjną na temat korzyści wynikających z picia  wody. Następnie, zaopatrzone w butelki z wodą, wyruszyły na szkolne korytarze, by zachęcać (nie tylko uczniów) do tego, by picie wody stało się naszym wspólnym nawykiem. Pani Dyrektor Barbara Kubik oraz wszyscy pracownicy szkoły również włączyli się w inaugurację akcji.
Wszyscy dbajmy o to, co najcenniejsze – o zdrowie.
Już wkrótce kolejne relacje z kolejnych odsłon akcji A JA WOLĘ WODĘ.
Śledźcie stronę internetową szkoły i nie zapomnijcie, by codziennie w plecaku każdego ucznia znalazła się butelka lub bidon z WODĄ.


 

IMG_1261.jpeg

Uczniowie klasy V wraz z nauczycielką Beatą Droś na lekcji wychowania fizycznego sprawdzili, ile cukru zawierają popularne napoje. Wszyscy musieli odczytać zawartość cukru w napoju, policzyć wartości, zważyć cukier i wsypać do przygotowanego opakowania. Wyniki swoich obliczeń pokazali przygotowując gazetkę przestrzenną. W ten sposób piątoklasiści udowodnili, że warto pić wodę naturalną.

 

4. DZIAŁANIE "EDUKACJA":

Warsztaty.jpeg
Uczniowie klas V - VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych zorganizowanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rudnikach w dniu 25 października 2019 roku.
Temat 1: "Media - profilaktyka uzależnienia od komputera i cyberprzemocy" dla uczniów klas V- VI.
Temat 2. "Profilaktyka przemocy i agresji rówieśniczej".dla uczniów klas VII - VIII.
Zajęcia przeprowadził pan Maciej Janek, psycholog z "GENESIS" z Krakowa. Polecamy!


 

Certyfikat Ewelina Policińska.jpeg

W czwartek - 28 listopada 2019 r. - na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej odbyła się II OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA "Promocja zdrowia w środowisku szkolnym".

Jednym z prelegentów była nauczycielka naszej szkoły Ewelina Policińska, a jej wystąpienie nosiło tytuł: "Zdowie uczniów jako efekt bezpiecznych i higienicznych warunków w szkole".

Krótka prezentacja filmowa z konferencji naukowej


Ewelina 1.jpeg

Ewelina 4.jpeg

Ewelina 2.jpeg


5. DZIAŁANIE: "NAGRODY":

Certyfikat.jpeg
Trzyletnie działania naszej szkoły zostały uwieńczone otrzymaniem certyfikatu za udział w programie "Cyberbezpieczny Uczeń" organizowanym w ramach wojewódzkiego programu podniesienia świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu, który powstał z inicjatywy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu, we współpracy z Wojewodą Opolskim oraz Opolskim Kuratorem Oświaty w roku szkolnym 2016- 2019. Koordynatorami tych wszystkich zadań były nauczycielki: Grażyna Kasprzycka, Katarzyna Jaskot i Beata Droś.
Gratulujemy!


Podziękowanie z napisem.jpeg

Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób w ramach akcji "Ratujemy i uczymy ratować" 16 października 2019 roku. 

PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020:
Pismo - promocja.jpeg
Dyplom - promocja.jpeg


Dyplom - promocja.jpeg

Nasza szkoła została przyjęta do Opolskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie. Po całorocznej pracy i przedłożeniu dokumentów otrzymaliśmy potwierdzenie wraz z okolicznościowym dyplomem. Po upływie dwóch lat możemy ubiegać się o certyfikat.

Pismo - promocja.jpeg

ROK SZKOLNY 2020/2021

Wrzesień 2020


IMG_4284.jpeg

Uczniowie klasy IV dbają o naturalne środowisko, stąd na lekcji wychowawczej razem z wychowawczynią Beatą Droś przystąpili do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2020" w dniu 23 września 2020 roku. Hasło tegorocznej edycji to: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję. Plastikowych butelek, różnego typu opakowań na naszym szlaku nie zabrakło. Wychowawczyni wytłumaczyła dzieciom zasady segregacji śmieci, poprosiła o zgniecenie butelek przed wrzuceniem do żółtego kosza oraz odkręcenie plastikowych zakrętek. Nadal zbieramy zakrętki dla chorych dzieci. Uczniowie ochoczo wypełniali jej polecenia. Dodatkowym atutem lekcji wychowawczej była piękna już jesienna pogoda.

 

Wrzesień 2020

Lekcja integracyjna w klasy IV - "Pieczemy gofry"

Filmik 


https://www.youtube.com/watch?v=WGTqgoOJCdE

Październik 2020

IMG_4370.jpeg

Program fluoryzacji zębów obejmuje dzieci klas I - VI naszej szkoły. Jest on finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zabiegi są przeprowadzane sześć razy w ciągu roku szkolnego, co 6 tygodni. Uczniowie czyszczą zęby środkami fluoryzacyjnymi firmy Elmex w obecności pielęgniarki Katarzyny Wartengerg.
Dobrze się składa, bo nasza szkoła w roku szkolnym 2019/2020 została przyjęta do Opolskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie.

IMG_4372.jpeg

Październik 2020

WhatsApp Image 2020-10-02 at 11.52.50.jpeg

Światowy Dzień Uśmiechu to radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia.
W tym dniu akcję zainicjowała Pani Anna Świtała wraz z przedszkolakami.

 

Październik 2020

WhatsApp Image 2020-10-02 at 13.10.21 (6).jpeg

W niecodzienny sposób nastąpiło podsumowanie tematyki „W sadzie i  ogrodzie”  w naszym przedszkolu.  Dzieci upiekły ciasto z jabłkami przy pomocy nauczycielek Anny Grzebieli oraz Martyny Kisteli w dniu 2 października 2020 roku. 

 

Październik 2020

edukacja.jpeg

Podczas lekcji edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie klasy VIII rozmawiali na temat  źródeł i rodzajów zagrożeń, których możemy doświadczyć na co dzień. W Szkole Promującej Zdrowie nie sposób było nie poświęcić części lekcji zagrożeniom dla naszego zdrowia. Uczniom, którzy wykonali plakaty, gratulujemy wiedzy i kreatywności :)

Październik 2020

WhatsApp Image 2020-10-16 at 13.34.02.jpeg
 

Nauczycielka Grażyna Kasprzycka przeprowadziła w przedszkolu i szkole zajęcia o prawidłowym prowadzeniu resuscytacji oddechowo-krążeniowej w dniu 16 października 2020 roku. Takie zajęcia są bardzo ważne.

WhatsApp Image 2020-10-16 at 12.37.54.jpeg


Zamieszczamy list Jurka Owsiaka:

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,

W roku szkolnym 2019/2020 wraz z rozdaniem świadectw kończymy realizację naszego Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. W czasie 14 lat trafił on do blisko 96% placówek szkolnych i dotarł do prawie 3 milionów uczniów. Tym samym prawie 3 miliony młodych ratowników, dzięki nabytym umiejętnościom, potrafi zadbać o siebie i skutecznie pomagać innym, gdy znajdą się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu.

Przez te wszystkie lata doświadczyliśmy od Was ogromnej energii. Z dumą obserwowaliśmy z jakim zaangażowaniem przekazywaliście Państwo młodym Polakom, jak mają się zachować, kiedy pojawiają się wszelkie niebezpieczeństwa. Organizując nasze konkursy poczuliśmy jaką siłę ma Wasze nauczanie, dzięki czemu mogliśmy oglądać fantastyczne prace konkursowe, a na końcu w czasie Finałów w Warszawie z radością patrzeć na cudowną rywalizację o zwycięstwo w pierwszej pomocy. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom, dyrekcjom szkół, którzy byli zaangażowani w realizację naszego Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Przez 14 lat trwania programu 30 623 nauczycieli ukończyło nasze szkolenia i wielu z nich do dzisiaj przekazuje dalej nabytą wiedzę. Przez 14 lat kilkuset instruktorów pokonując setki tysięcy kilometrów docierało w wiele miejsc, nie tylko w Polsce, aby przekazywać swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Bardzo się cieszyliśmy, że - dzięki społecznemu wsparciu podczas Finałów - mogliśmy na ten Program przeznaczyć 20 milionów złotych, za które kupowaliśmy i wręczaliśmy nieodpłatnie podręczniki dla dzieci (2 815 261) oraz pomoce dydaktyczne (w tym 67 975 fantomów, 30 623 podręczników dla nauczycieli). Stworzyliśmy dzięki Państwu system, który mamy nadzieję będzie nadal funkcjonował, dzięki czemu najmłodsi wciąż będą uczyć się ratowania życia i zdrowia ludzkiego.

Kończymy realizację Programu, ponieważ wyczerpały się nasze możliwości dotarcia do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wszystkie próby nawiązania jakiejkolwiek wzajemnej współpracy przy realizacji naszych działań okazały się nieskuteczne. Nie ukrywamy także, że udział w walnym zebraniu Związku Nauczycielstwa Polskiego w czerwcu ubiegłego roku, nie przełożył się w znaczący sposób na wsparcie naszych działań w polskich szkołach. Przyjęliśmy, że polska szkoła ma teraz zupełnie inne problemy, a zwłaszcza w dobie pandemii, te priorytety uległy kompletnym zmianom. Pozwólmy zatem, aby Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” spróbował żyć własnym życiem.

Dla tych szkół, gdzie nauczyciele będą chcieli prowadzić szkolenia według zasad, które wprowadziliśmy 14 lat temu, zawsze znajdziemy czas, energię i materiały dydaktyczne. Życzymy wszystkim Państwu, aby Wasz zawód był doceniany, szanowany, abyście czuli Państwo satysfakcję z wykonywanej pracy. Życzymy również, aby polska szkoła rozwijała się z pożytkiem dla ucznia i odkrywała jego zdolności i umiejętności. Jeśli tylko znajdziecie w swojej pracy czas na dalsze prowadzenie szkoleń Ratujemy i Uczymy Ratować, będziemy Wam wdzięczni do końca świata i jeden dzień dłużej.

Jeszcze raz składamy bardzo serdeczne podziękowanie wszystkim nauczycielom, którzy swoim uczniom na świadectwie przykleją hologram ukończenia naszych szkoleń. Życzymy uczniom i Wam bardzo pogodnych wakacji.

 Jurek Owsiak

Październik 2020

WhatsApp Image 2020-10-15 at 18.35.02 (2).jpeg

W tym tygodniu tj. 12-16 października 2020 roku grupa maluszków dowiedziała się „Co z czego otrzymujemy”. W poniedziałek dzieciaki poznawały proces powstawania i pieczenia chleba. W prezentacji „ Od ziarenka do bochenka” przedstawione były kolejne elementy zasiewu, zbioru i przetwarzania zboża na mąkę, a następnie pieczenia chleba. Dzieci poznawały zawody: rolnika, młynarza, piekarza, sprzedawcy. Uwieńczeniem zajęć był wtorkowy wypiek chleba i późniejsza degustacja. W kolejnych dniach maluszki uczyły się, skąd się bierze mleko, jajka, miód, wełna i co powstaje z tych produktów. Podczas zabaw dzieci wszystkimi zmysłami poznawały omawiane przetwory: dotykały, wąchały, smakowały, słuchały odgłosu zwierząt, nawet wykonywały eksperyment. Każdy dzień uwieńczony był pracą plastyczno –techniczną. 
Zajęcia były prowadzone przez nauczycielki: Annę Grzebielę, Annę Świtała oraz Martynę Kistela.

Prosimy obejrzeć galerię ze zdjęciami.

 

Październik 2020

WhatsApp Image 2020-10-20 at 07.38.24.jpeg

 Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w akcji charytatywnej dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Jana de La Salle w Uszycach. Organizujemy zbiórkę artykułów szkolnych przez dwa tygodnie, takich jak: zeszyty, kredki, ołówki, długopisy, mazaki, flamastry, klej, taśma klejąca, gumka do ścierania, bloki techniczne, rysunkowe, papier ksero. Mile widziane będą również używane gry planszowe oraz używane puzzle.
Prosimy o wsparcie, liczymy na Was!

WhatsApp Image 2020-10-20 at 11.08.33.jpeg
WhatsApp Image 2020-10-20 at 21.12.14.jpeg
WhatsApp Image 2020-10-20 at 21.12.14 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-10-20 at 07.38.24 (2).jpeg
WhatsApp Image 2020-10-20 at 10.40.06.jpeg

Październik 2020

WhatsApp Image 2020-10-20 at 11.48.17.jpeg

Uczniowie klasy 7 z wraz z wychowawczynią Lidią Heluszka zapraszają do obejrzenia wideo relacji z zajęć lekcji wychowawczej która odbyła się we wtorek 20 października 2020 roku. Podczas zajęć uczniowie  własnoręcznie  przygotowywali dla siebie zdrowe śniadanie. Doskonalili nie tylko swoje umiejętności kulinarne i manualne, ale również uczyli się zasad dobrego zachowania przy stole. Z tej lekcji wychowawczej żaden uczeń nie wyszedł głodny...

Filmik 

Listopad 2020
 

Certyfikat - Kasia Maly programista.jpeg

13.jpeg

Rob8.jpeg

"Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala  wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką" – Bill Gates

W trzecim tygodniu października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  ósmej edycji festiwalu imprez promujących naukę programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych CodeWeek 2020.

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową czy robotyką. Idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własną inicjatywę i zarejestrować ją na stronie codeweek.eu.

Wielkie Święto Programowania to impreza organizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji, Centrum Projektów Polska Cyfrowa i NASK. 

W ramach CodeWeek, odbywającego się w naszej szkole pod hasłem „Mały Programista” uczniowie wzięli udział w różnego rodzaju wydarzeniach. Do aktywności, które zostały zrealizowane można zaliczyć:

-krótka historia CodeWeek;

-programowanie online i offline; (PixBlocks);

-kodowanie w programie Scratch;

-taniec robota;

Uczennice klasy VI - "Taniec robotów"

Uczennice klasy IV - "Taniec robotów"

-zakodowany obrazek.

Na zakończenie tygodniowej przygody z kodowaniem każda klasa uczestnicząca w CodeWeek 2020 otrzymała certyfikat udziału w europejskich

wyzwaniach.

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w projekcie i z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali problemy natury informatycznej.

Całą akcję zaplanowała i przeprowadziła  nauczycielka Katarzyny Jaskot, a taniec robotów przygotowała nauczycielka Beata Droś.

 


NAUCZANIE ZDALNIE Z POWODU PANDEMII KORONAWIRUSA
(od 24 października 2020 do 31 stycznia 2021)


Styczeń 2021

ziarenka.jpeg

Przedszkolaki z młodszej grupy w tym tygodniu postanowiły pomóc ptaszkom w przetrwaniu tęgich mrozów. Na zajęciach dydaktycznych rozmawialiśmy, w oparciu o opowiadania „ O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku” oraz „Wesoła gospoda” o trudnym zimowym czasie dla ptaków i zwierząt i konieczności dbania o nie. Dzisiaj przedszkolaki przygotowały takie „wesołe gospody”. Poznaliśmy rodzaje zbóż, nasion i  różnych ziarenek, mieszając je razem z tłuszczem tworzyliśmy karmę do wróbelków, kosów, sikorek i innych skrzydlatych przyjaciół. Gotowe karmniczki dzieciaki zawiesiły na pobliskich drzewkach.

Wesołe zabawy w śniegu na placu przedszkolnym. Nareszcie doczekaliśmy się prawdziwej zimy i przedszkolaki mogły ulepić bałwana. Grupa maluchów wraz z paniami spędziła dzisiaj miłe chwile na świeżym powietrzu: lepiliśmy bałwany, jeździliśmy na sankach, robiliśmy aniołki na śniegu. Najwięcej radości miały dzieciaki podczas bitwy na śnieżki. Wszyscy zmoczeni ale bardzo zadowoleni wrócili do sali na ciepły podwieczorek.

 


ROK SZKOLNY 2021/2022

Wrzesień 2021
Lekcja wychowawcza w klasie V w ramach profilaktyki uzależnień

 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie
46-325 Rudniki | Cieciułów 19 | tel. +48343593620
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe