Misjonarz Sławomir Porębski w Nowej Papui

 

Życzenia z okazji DEN

Szanowna Pani Dyrektor, Czcigodne Grono Pedagogiczne, Drodzy Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Z okazji Dnia Nauczyciela i Święta Edukacji Narodowej pragnę założyć najserdeczniejsze życzenia, wielu Bożych łask, błogosławieństwa oraz dalszych sukcesów całej Wspólnocie mojej macierzystej szkoły. Warto się uczyć, bowiem nauka poszerza horyzonty i otwiera człowieka na nieznany oraz piękny świat.

Bardzo serdecznie pozdrawiam z Papui Nowej Gwinei, kraju przepięknej przyrody, różnych kontrastów, tropikalnego klimatu, kraju kawy i herbaty, warzyw i owoców, które tutaj rosną przez cały rok. Obecnie po krótkiej kwarantannie po przyjeździe, ks. Bp Donald posłał mnie na krótki czas adaptacji do mojego kolegi ks. Michała z diecezji zamojsko-lubaczowskiej do parafii Chrystusa Króla w Kuare. Parafia znajduje się w buszu, dojazd jest bardzo ciężki, samochód misyjny, którym jeździmy jest jednym z nielicznych w naszej wiosce. Czasami służy jako karetka, gdy trzeba kogoś chorego zawieść, lub odebrać, jak tym razem.

Rozpocząłem naukę miejscowego języka Pidgin (Tok Pisin), już sprawuję Mszę Świętą w tym języku, dużo rozumiem, ale jeszcze ciężko coś powiedzieć, ale to tylko kwestia czasu.

W buszu jest tutaj Szkoła Podstawowa im. Św. S. Faustyny Kowalskiej w Kuare założona i wybudowana kilkanaście lat temu dzięki staraniom ks. Bogdana Skupnia, który pochodzi z Archidiecezji Częstochowskiej, rodem spod Wielunia. Dzięki pracy misjonarzy tutejsze dzieci, zwłaszcza w buszu mają okazję edukacji i rozwoju. Większość ludzi starszych, dorosłych, takich w moim wieku, szczególnie na wioskach, nie potrafi pisać i czytać. Praca misyjna tutaj jest bardzo ciekawa, bardzo różnorodna i wielopłaszczyznowa. Na razie sam uczę się i nabieram doświadczenia  patrząc na działalność kolegów, którzy tutaj wcześniej przyjechali.

Z wyrazami szacunku

Ks. Sławek Porębski misjonarz

Papua Nowa Gwinea

14.10.2021 r.

 

P.S. Na plebanii gdzie obecnie mieszkam u ks. Michała na półce znalazłem "Dzieła wybrane" Adama Mickiewicza, wydanie z 1953 r. oczywiście w języku polskim. Taki przyjemny element polskości tutaj na Rajskiej Wyspie. 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie
46-325 Rudniki | Cieciułów 19 | tel. +48343593620
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe